کابل کشی شبکه

کابل کشی شبکه

کابل کشی شبکه نمونه ای از نحوه ی ارتباط کامپیوترها در محیط واقعی است و شبکه ی  های کابلی بسته به نوع کابل، موقعیت و ماهیت محل شبکه می توانند متفاوت باشند.

برای طراحی شبکه ی کابلی موفق که کمترین میزان خطا را داشته باشد باید اصول  سیستم کابل کشی شبکه را رعایت کنیم تا بتوانیم استفاده ی مفیدتری از پهنای باند ببریم و خدمات مورد نظرمان را به درستی دریافت کنیم.

انواع کابل کشی شبکه

برخلاف اینکه استفاده از شبکه های بدون کابل در ابعداد وسیعی رواج یافته اما هنوز بیشتر از 95 درصد شرکت ها و سازمان ها برای تبادل دیتاها و ارائه خدماتشان نیازمند کابل کشی شبکه و درواقع شبکه های کابلی هستند.

  • کابل کشی روکار
  • کابل کشی توکار

 

کابل کشی روکار چیست؟

در این روش کابل ها را از روی دیوار و یا سقف محلی که سیستم های کامپیوتری قرار دارند، عبور می دهند. در این نوع کابل کشی برای پوشاندن کابل ها و حفظ زیبایی محیط اغلب کابل ها از داخل قطعاتی به نام داکت عبور می دهند. داکت ها علاوه بر محافظت از کابل ها معمولا همرنگ محیط بوده و آراستگی محیط کار برای افراد حفظ می کند. از آنجایی که کابل ها در این روش در دسترس هستند به راحتی و با کمترین زمان ممکن میتوان آن ها را جمع آوری و محل شبکه را تغییر داد و این مهم ترین مزیت این نوع کابل کشی شبکه است.

 

کابل کشی تو کار چیست؟

این نوع از کابل کشی در ارتباطات شبکه ای حرفه ای به کار می رود چرا که این مدل کابل کشی شبکه بدون کانکتور و به شکل پیچیده شده به قرقره هایی متفاوت و مخصوص عرضه می شود. از آنجایی که در این کابل کشی کابل تلفن و خطوط شبکه در کنار هم قرار می گیرند لذا بهتر است با برچسب زدن آنها را تفکیک نمود. در این نوع کابل کشی در واقع سه قطعه کابل داریم که یکی در میان طول دیوار کشیده شده و دو تای دیگر کابل های رابط بین کامپیوتر و هاب هستند.

 

سوکت زدن در کابل کشی شبکه چگونه انجام می شود؟

داخل هر کابل شبکه 8 سیم با رنگ های متفاوت سبز، سبز-سفید، نارنجی، نارنجی-سفید، آبی، آبی-سفید، قهوه ای و قهوهای- سفید وجود دارد. برای سوکت زدن یک کابل شبکه دو استاندارد رنگ بندی وجود دارد که برای انجام کابل کشی شبکه به دلخواه هر یک را خواستید میتوانید استفاده نمایید.

  1. ابتدا رشته سیم های تابیده را جدا و هریک را صاف و مرتب نمایید.
  2. توجه کنید که نیازی به لخت کردن انتهای این سیم ها نیست و تنها مطابق با یکی از استاندارد های رنگ بندی کابل کشی شبکه، آنها را مرتب کنید.
  3. کابل های مرتب شده را با دقت تا انتهای کانکتور rj-45 هدایت کنید و در داخل آچار سوکت در محل کانکتور شبکه قرار دهید.
  4. سپس با وراد نمودن نیرو به آچار سوکت و شنیدن صدایی مانند تق مراحل پانچ شدن سوکت شبکه به پایان رسیده و سپس باید بوسیله ی کابل تستر ارتباط بین دو سر کابل شبکه را بررسی نمایید.

ابزار های مورد نیاز برای کابل کشی شبکه

با توجه به اینکه استفاده از همه ابزار های نامبرده در زیر امکان دارد برای کابل کشی شبکه در هر سازمانی مورد نیاز نباشد اما به صورت فهرست وار و خلاصه میتوان به ابزار های آچار سوکت، پچ پنل، کابل تستر، اوسیلسکوپ، انواع رک های دیواری و ایستاده، انواع داکت ها، کیستون، patch cord، punch down، کوپلر، کاور کانکتور، اهم متر و فیس پلیت شبکه اشاره کرد که ادامه مهم ترین آنها را توضیح می دهیم.

 

آچار سوکت شبکه در کابل کشی شبکه چه کاربردی دارد؟

این ابزار شبکه چند کاره می باشد و امکان پانچ نمون سوکت های شبکه و تلفن را برای خدمات شبکه فراهم می کند. و برخی اوقات به کمک تیزی تیغ آن میتواند به جای سیم چین نیز استفاده شود.

Cable tester چه کاربردی در کابل کشی شبکه دارد؟

این ابزار شبکه برای هر کانکتور دارای دو پورت ووردی می باشد و به ما اجازه ی تست کردن انواع کابل های crosss، straight ، سیم های تلفن و حتی کابل های کواکسیال را می دهد، که البته نوع تک کاربرده ی آن هم وجود دارد و اغلب در کابل کشی شبکه نوع تک کابرده ی آن استفاده می گردد. کابل تستر دارای چراغ هایی هاست که سالم بودن کابل انتخابی را بررسی و در صورت سالم بودن روشن می گردد.

رک ها چه کاربردی در کابل کشی شبکه دارند؟

رک ها ابزار های مهمی جهت حفاظت از تجهیزات مهم شبکه مانند روتر ها، سوئیچ ها و سرور ها هستند که اتصال بین آنها و سیستم های کامپیوتری از طریق شبکه ی کابلی برقرار می گردد.  رک ها در دو نوع ایستاده و دیواری عرضه می گردند که متناسب با فضای محل کابل کشی شبکه به کار می روند و در انواع پیش رفته تر از ابزار های خنک کننده و خاص برای نگهداری از تجهیزات شبکه برخوردار هستند.

Punch down چیست و چه کاربردی در کابل کشی شبکه دارد؟

این ابزار شبکه برای پانچ کردن رشته های مسی داخل پچ پنل و یا کیستون ها در کابل کشی شبکه به کار می رود.